Dudak Dolgusu Sayfası Yükleniyor...
logoDUDAK DOLGUSU

Dudak dolgusu yaparken önemli bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Kişinin kendine özgü anatomik yapısı iyice incelenmelidir.

Enjeksiyon teknikleri iyi bilinmelidir.

Kullanılan dolgunun kalitesi ve kalıcılığı önemlidir.

Eriyebilen Hyalüronik asid içeren FDA onaylı dolgular seçilmelidir.

Dudak dolgusu yaparken kanül mü iğne mi kullanılmalı?

Aslında kanül ve iğne seçimi dudakda çalışılan alana göre değişir. İğne çok daha ince olduğu için dudak ile deri arasındaki kontür hattında (vermilion hattı da denir), philtral çizgilerde, kübik yayda kullanılması uygundur. Aynı zamanda dudak üstü çizgilerinin tedavisinde de iğne kullanılabilir. Kanül ise derinde , kasların arkasında tedavi gerektiren yerlerdeki dudak dolgusu uygulamasında tercih edilebilir. Bu durumda dudak dolgusu yapılırken derinde bulunan, tehlike yaratan damarlar hasarlanmamış olur. Yani kanül kullanımı bu bölgede yapılan dudak dolgularında daha güvenli olabilir.

Dudak dolgusu teknikleri

Dudağın dolgusunda tek bir teknik yoktur. Kabul gören çeşitli teknikler yanında, her uygulayıcı kendine özgü teknikler geliştirebilir.

Görsel 3D değerlendirme önemlidir. Hem önden hem yandan yapı tesbit edilir.

Beğenilen bir dudakta ,at dudağın oranı üst dudağa göre daha belirgin olmalıdır. Bunun bilinen belli bir oranı vardır.

Fazla miktarda ve özellikle üst dudağa yapılan fazla uygulamalarda ördek dudak diye anılan hoş olmayan görüntüler ortaya çıkabilir. Üstelik fazla miktarda dudağa dolgu uygulaması komplikasyon (yan etki) riskini de artırır.

Bu, uygulayıcı doktorun tecrübesi, vizyonu, tekniğinin yanı sıra seçilen ürünün doğruluğu ile de alakalıdır.

Dudak dolgusu sırasında acı hissedilir mi?

Hayır. İğneyle veya lokal anesteziklerle uygulama yapıldığında konforlu olur.

Dudak dolgusundan sonra morluk olur mu?

Her zaman değil ama morluk olabilir. Ancak bu sadece 1 hafta kadar sürer.

Dudak dolgusunun etkisi ne kadar sürer?

Dudak dolgusunun kalıcılığı kullanılan ürüne göre değişir. İyi ürün kullanımında dolgularda, başka bir faktör söz konusu değilse, yaklaşık 1 yıl süren kalıcılık sağlar. Etki süresi 2. dudak dolgusundan sonra daha uzun sürebilir.

Medikal estetik uygulamalarında dudak ve çevresinde kombine yapılan tedaviler doğal sonuçlar ortaya çıkartır. Örneğin dudak üstü çizgilerinde önce plasma teknolojisi ile derideki kırışıkları gerip , cildi yenilemek daha sonra gerekli ise dolgu ile hafif bir hacim kazandırmak çok daha doğal bir sonuca ulaştırır.

Doğal, yaşına yakışır, aşırı olmayan uygulamalar, sadece eskiyen ve sönen dudakları hafifce canlandırmak kişiyi oldukça mutlu edebilir.

Dudak ve Dudak Üstü Çizgileri Tedavisi

Dudağın ve dudak üstü bölgelerinin yenilenmesi bir çok hastayı kaygılandıran hallerden biridir. Bize hastalar kullandıkları rujun dudak üst çizgilerine girdiği, dudak volümlerinin çok azaldığından şikayet ederek başvururlar. Hastaları en çok tedirgin eden şey doğal olmayan bir görünümün ortaya çıkması ve tedavinin tekrarlanması gerektiği potansiyeli. Bu yazıda sizinle dudak kenarı ve dudak tedavilerinin HA (dolgular) ve franksiyonel lazer, plexr gibi tekniklerin nasıl kullanıldığı ile ilgili tecrübemi aktaracağım.En doğal ve en iyi estetik sonuca nasıl ulaşılabiliceğini paylaşacağım. Farklı uygulamalar farklı teknikler kullanılabilir.

Dudak Dolgusu

En ideal dudak hacimlendirme tedavisi uzun efektif bir peryod sağlamalı düşük komplikasyon riski içermeli ve en iyi sonucu ortaya çıkartmalıdır. Aslında iyi bir tedavi için iyi bir analiz yapmak gerekir. Hastanın istekleri dinlenmeli ve en ideal tedavi üzerinde karar verilmelidir. Dermal dolguların en büyük avantajlarından biri hiyaluronidas ile eritilebilme şansına sahip olmasıdır.

Çok çeşitli dermal dolgular vardır. Fakat benim düşünceme göre dudaklar çok hareketli ve damarlı bir yapıya sahip oldugu için non HA içeren bir dolgu kullanmak için bir neden yoktur ( örneğin CA HA dolgusu gibi ) CA HA nazolabial marionette ( burun kenarı agız kenarı çukurları ) için ideal olabilir fakat dudaklar için ideal değildır.

Kullanılan Araçlar ve Teknik

Keskin iğne veya künt uçlu iğneler ( kanül ) kullanılabilir. Kanülleri kullanmanın avantajı damar hasarı riskinin düşük olmasıdır. Fakat çok ince kanüllerde damar hasarı ( morarma ) yapabilir. Perioral(dudak üstü ve altı) bölgede ve dudak sınırında kanülle çalışmak zordur bu nedenle kanüller daha çok dudak volumü tedavisinde tercih edilir. 25-27G kanüller , 30G inceliğinde iğneler tercih ediyoruz. 2cc lidokain adrenalinli 3-4 noktada uyuşturulur. Bu ağrısız bir işlem sağlar. Aynı zamanda damarları büzeceği için kanama riskini azaltır.

Çeşitli yüz ve dudak oranları matematik modelleri mevcuttur. Bunlar göz önüne alınmalıdır. Ama bana göre bunun sanatsal bir tarafı vardır. Güzel bir dudak kişiye özgüdür ve doktorunda bu güzelliği ortaya çıkarabilecek bir bakışı ve sanatı olmasını gerektirir.Dudağı şekillendirirken dudak üstündeki philtrum denen çizgileri de ihmal etmemek gerekir ki doğala ve anatomiye uygun bir görünüm ortaya çıksın.

Dudak kenarlarının tedavi edilmesi dudağın yukarıya doğru kıvrılmasını sağlar. Ancak bu yapılırken kullanılan miktar ve teknik önem arz eder. Aksi takdirde tam tersi dudağın basılması ile sonuçlanabilir.

Bu anlatılan tedavi toplamda 5-10 dk sürer.Kısa süreli bir tedaviyle kadınları gülümsetmek gerçekten çok güzel bir duygu. Dudak üstü çizgileri fraksiyonel lazer ,plexr, botox , mezoterapi , Prp ile kombine tedaviler eklenebilir. Özellikle fraksiyonel lazer sonrası yapılan Prp hem iyileşmeyi hızlandırır hem de etkiyi artırır. Sonrasında incecik ve incelikle uygulanan bir dolgu ile tedavi tamamlanır.