Botox (Botoks) Sayfası Yükleniyor...
logoBOTOX (BOTOKS)

Yaş almayla belirginleşen  mimik çizgilerinin düzeltilmesi için enjeksiyon ile uygulanan güvenilir bir yöntemdir. Botoks uygulaması kaş arası çizgiler, alındaki çizgiler, göz kenarlarındaki kazayağı denilen kırışıklıklar, boyunda oluşan çizgileri düzeltmede altın standart olarak anılan bir yöntemdir.

Mimik kaslarının oluşturduğu, deride oluşan kırışıklıkları düzeltmek için, ince bir iğne ile kaslara enjekte edilerek uygulanır.

Botoks nedir?

Clostiridium botilinum adı verilen bakteriden elde edilir. güvenli laboratuvarlarda elde edilen onay verilmiş flakonlarda hazırlanır. Sulandırılarak kullanılır. Mimik kaslarına uygulanarak oluşmuş kırışıklıkları açar veya oluşacak kırışıklıkları engeller. tek seans da uygulanır. Uygulama 10 dk sürer. Botoksun etkisi 4-10 gün içinde belli olur.

Nasıl etki eder?

Botoks sinir kas arasındaki iletimi bozarak ,mimik kaslarının kullanılmasını engeller. Yani mimik kasları sinirden gelen uyarıyı geçici bir süre için alamaz ve kasılmaz. Böylece Botoks mimik kaslarını durdurarak oluşturduğu kırışıklıkların gerilemesini veye yok olmasını sağlar.

Hangi alanlarda kullanılır?

Botoks mimik kaslarının neden olduğu kırışıklıkların düzeltilmesinde, örneğin kaş arası çizgisi, alın çizgileri, dudak üstü çizgileri, kazayağı veya göz çevresi kırışıklıklarında ; migren ve gerilim tipi baş ağrılarında, koltuk altı avuç içi ve ayak tabanı terlemelerinde kullanılır.

Botoks nasıl uygulanır?

Botoks uygulamadan önce enjeksiyon yapılan bölgelere lokal anestezik krem uygulanır. 10-20 dk beklenip anestezi kremi cilt dezenfektan solüsyonları ile iyice temizlenir. İnce uçlu bir enjektör ile uygun dozlarda kas gruplarına uygulanır. İşlem yaklaşık 5-10 dk sürer.

Botoksun etkisi ne zaman ortaya çıkar?

Botox uygulama yapıldıktan sonra ortalama  3. günde etkisi başlar ancak tam olarak etkinin görülmesi ve oturması 10 günü bulur. Kişiden kişiye uygulama dozu ve etki süresinin ortaya çıkması değişkenlik gösterir.

Botoks yüzü şişirir mi?

Hayır sanılanın aksine botoks yüzü şişirmez. Hacim vermez. Sadece fazla yapılan dozlarda yüz hareketleri kısıtlandığı için şişmiş gibi algılanabilir. Ama iyi ve doğru yapılan botoks uygulamalarında doğal görüntüyü bozmayan sonuçlar elde edilebilmektedir. Bu dozla alakalı olduğu kadar hekimin tecrübesi ile de doğrudan ilintilidir.

Botoks uygulamasını kimler yapar?

Sağlık bakanlığının bu konuda yetkilendirdiği medikal estetik hekimler, plastik cerrahlar ve cildiye uzmanlarıdır. Önemli olan botoksunuzu yapanın bir hekim olmasıdır.

Botoks kimlere yapılır?

Botoksta bir yaş kısıtlaması yoktur. Mimik kasları çok güçlü olanlarda erken yaşlarda bile mimik kası çizgileri oluşabilir. bu nedenle mimik çizgilerinin neden olduğu kırışıkların uygulanması için sınır yoktur. Tabi 18 yaş üzerinde uygulama yapılabilir.

Botoks kırışıklığı hemen açar mı?

Evet eğer kırışıklık çok derin değilse 10 gün içinde açılır. Ancak derin ve uzun zamandır mevcut olan çizgiler hemen açılmaz. Düzenli botoks uygulamarından sonra açılabilir. Ya da derin kırışıklıklar dolgu ile desteklenir.

Botoksun yan etkisi var mıdır?

Nadir de olsa kaş düşmesi, göz kapağı düşüklüğü gibi yan etkiler görülebilir. Fakat bu etkiler geçicidir. 1-2 ayda kaybolur. Uygulama sırasında damara denk gelirse küçük morluklar olabilir. Bu da bir hafta içinde sararıp kaybolur.

İstenilen sonuca ulaşmak için hekiminizle önceden konuşup nasıl bir tedavi istediğinizi söylemenin önemi büyüktür. Natürel , doğal bir değişiklik mi yoksa hiç kırışıklık kalmasın tercihi hekiminizin uygulama dozunu ve tekniğini değiştirir.

Botoksun etkisi ne kadar sürer?

Botoksun etkisi 4-6 ay sürer. Ancak bu uygulana doza ve kişisel faktörlere göre değişkenlik gösterebilir.

Ayrıca üstüste düzenli yapılan birkaç botoks uygulamasından sonra seans aralıkları oldukça uzayabilir. Yani botoksun etki süresi uzar.

Botoks fiyatları

Botoks fiyatları değişkenlik gösterdiği ve site üzerinden ilan edilmesi etik olmadığından bahsedilememiştir.

Botoks Nedir?

Botoks, clostridium botulinum olarak isimlendirilen bir bakterinin salgıladığı bir toksindir. Bu toksin protein yapıda olup çeşitli aşamalardan geçirildikten sonra günümüzde yaygın şekilde kullanılan botoks uygulamalarında kullanılır. Uzun yıllardır botoks hem estetik amaçlı hem de aşırı terleme tedavisi (hiperhidroz), migren tedavisi gibi alanlarda uygulanabilmektedir.

Botoks Nasıl Yapılır?

Botoks ilacı, ince uçlu küçük iğneler kullanılarak hedef bölgelere enjeksiyon şeklinde uygulanır. Derinin dermis tabakasına kadar bu iğnelerle batım gerçekleştirilerek botox maddesinin etki bölgesine verilmesi sağlanır. Bu işlem botoksun yavaşça salınması şeklinde yapılır. İşlem yapılacak bölge, minimal invaziv botoks öncesi lokal anestezik etki gösteren kremlerle uyuşturulur. Bu kremlerin etki göstermesi ortalama 20 dakika kadar almaktadır.

Botoks Etkisi

Botoks aslında bir toksindir ve etkisini kas-sinir kavşağı denilen noktalarda gösterir. Normalde kasların kasılması sinir uçlarından salgılanan ve asetil kolin denen maddenin kaslardaki reseptörler tarafından bağlanmasıyla gerçekleşir. Yani asetil kolin, kasa kasılma işaretini veren bir maddedir. Botulinum toksini ya da botoks, asetil kolinin bağlandığı kaslardaki reseptörleri bloke ederek kasılmayı önlemiş olur. Doğru miktarlarda ve hedef bölgelere uygulandığında, bu şekilde kırışıklıkların önüne geçilmiş ve deriye bir gerginlik kazandırılmış olur.

Botoks Ne Zaman Etki Eder?

Duruma göre değişkenlik gösterebilmekle beraber işlem sonrasındaki 2 gün içerisinde ilk botox etkileri görülmeye başlar. Uygulamanın oturması ve tam etkinin görülmesi ortalama 1 hafta kadar sürmektedir.

Botoks Uygulama Alanları / Botoks Kullanım Alanları

Hem estetik hem de çeşitli sağlık problemlerinin giderilmesinde botoks yaygın olarak kullanılmaktadır. Estetik amaçlı olarak kırışıklıkların giderilmesi, ilerleyen yaşın getirdiği belirginleşmiş mimik çizgilerinin ortadan kaldırılması amacıyla uygulanır. Bölgelere baktığımızda alın botoksu, burun botoksu, dekolte ve boyun botoksu, dudak botoksu, göz çevresi botoks, kaz ayakları botox, kaş botoksu, yanak botoksu, çene botoksu gibi işlem çeşitleri mevcuttur. Ayrıca botoksla aşırı terleme (hiperhidroz) tedavisi, botoksla migren tedavisi, botoksla diş gıcırdatma tedavisi gibi medikal yaklaşımlar da mevcuttur. El, ayak, koltuk altı terlemelerinde ve spasitede botoks kullanılmaktadır.

Botoks Etki Süresi ve Kalıcılık

Botox etki süresi kişiden kişiye ve uygulamaya göre çeşitlilik gösterebilir, ancak ortalama olarak 4 ila 6 ay kadar etkisini devam ettirir. Botoks etkisi geçtikten sonra, işlem yapılan bölgedeki görünüm eski haline döner. En az 5 ya da 6 kez botoks seansı yapıldıktan sonra bu 4 ila 6 aylık kalıcılık süresinin arttığını söyleyebiliriz. Yani düzenli botoks seansı yaptırmak, işlemin etki süresini de arttırmaktadır.

Botoks Sonrası Mimik Kaybı Olur Mu?

Botox yaptırmak isteyen kişilerin en çok sorduğu sorulardan bazıları “Botoks felç yapar mı?” ya da “Botoks mimik kaybına sebep olur mu?” gibi sorulardır. Botoks sadece lokal olarak yapıldığı bölgeyi etkilediğinden felç gibi bir risk görülmemektedir. Mimik kaybı da tamamen uygulamayla alakalı olarak ortaya çıkabilir. Günümüzde doğal botoks yaklaşımlarıyla kişilerde mimik kaybı yaşanmaması adına uygun dozlarda botoks ilacı kullanılarak yapılan uygulamalarda, tamamen doğal görünümlü ve mimik kaybı, yüz ifadesinin donuklaşması gibi sorunların olmadığı sonuçlar almak mümkün.

Botoks Yılan Zehri Midir?

Halk arasında botoksun bir yılan zehri olduğuna dair bir söylenti mevcuttur. Ancak bu tamamen bir söylentiden ibarettir, botoks yılan zehri değildir. Botulinum toksininden elde edilen protein yapıda bir toksindir.

Botoks Kremi / Botoks Etkili Krem

Son dönemlerde botoks kremi gibi isimlerle çeşitli ürünler piyasaya çıkmaktadır. Bazı ürünler ve kremler, bir miktar etkili de olabilmektedir. Ancak bu gibi kremlerin içerikleri botokstan farklıdır.

Botoks Yan Etkileri

Uzun senelerden beri botoks tıbbi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Düzgün ve doğru koşullarda yapıldığı takdirde, botoksun kalıcı bir yan etkisi yoktur. Karşılaşılan birtakım kötü sonuçlar ve problemler, tamamen uygulama, dozaj hataları ve kalitesiz materyal kullanımı gibi sebeplerle ortaya çıkabilmektedir.

Botoks sonrası birtakım geçici yan etkiler görülebilmektedir. Hafif morarmalar ya da gözkapağı düşmesi gibi nadir durumlar az da olsa görülebilmekle beraber, bu etkiler kalıcı değildir.

Botoks Riskleri

Botoks ile ilgili riskler, çoğunlukla işlem hatalarıyla ilgilidir. Yanlış yapılan, uygun koşullarda, uygun dozlarda yapılmayan durumlarda, çeşitli riskler ortaya çıkabilir. Örneğin eğer steril iğneler kullanılmazsa enfeksiyon gibi problemler görülebilir.

Botoks Yapan Doktorlar ve Botoks Merkezleri

Botoks işleminin, kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Her ne kadar kolay bir uygulama olsa da, çeşitli komplikasyonların ortaya çıkmaması adına bu nokta çok önemlidir. Botoks yapan merkezin hijyeni ve sterilitesi de büyük önem taşır. Özellikle son yıllarda pek çok merkezde, yasal durum dikkate alınmaksızın sağlıksız koşullarda botoks yapılabilmektedir. Bu gibi yerlerden özellikle uzak durulması gerekir.

Botoks Kimlere Yapılabilir? Yaş Sınırı Var Mıdır?

Yüzündeki kırışıklık ve mimik çizgilerinden hoşnut olmayan, aşırı terleme sorunu olan, migren tedavisi için bir yaklaşım arayan, diş gıcırdatma tedavisi için bir yaklaşım arayan ve doktorun uygun gördüğü kişilere botoks yapılabilir. Yaş aralığı olarak 18-65 yaş aralığından söz edebiliriz.

Botoks Fiyatları

Botoks fiyatları uygulama bölgesi, hangi amaçla yapıldığı, ne kadar miktar botoks kullanıldığı, botoks yaptırılan merkez, şehir, yıl gibi etkenlere göre çeşitlilik gösterebilir. Örnek vermek gerekirse, alın botoksu fiyatları, dudak botoksu fiyatları ile botoksla terleme tedavisi fiyatları farklı olabilir. Çünkü kullanılan botoks miktarı değişiklik gösterecektir. Ayrıca 2018 botox fiyatlarının da geçmiş senelere göre aynı olmaması normaldir. Botoksla ilgili detaylı bilgi almak için 0 (312) 219 18 82 numaralı telefon hattını arayabilirsiniz.

MAKALE

Botoks nedir? Nasıl etki eder?

Botilinum toksin (Botoks) Clostridium botulinum bakterisinden elde edilen saflaştırılmış bir proteindir. Kaş arası kırışıklıkları,alın çizgileri, göz kenarı çizgileri gibi mimik kaslarımızın neden olduğu cilt kırışıklıklarını,mimik kaslarını gevşeterek düzelmesini sağlar.

Botoks zararlı mıdır?

Hayır.İlk olarak 1920 de elde edilmiştir.Tıpta kullanımı 1960 dan beri süregelir. Dolayısıyla Botilinum toxin ( Botoks) uygulaması uzun yıllardır tecrübe edildi ve kullanıldı. Herhangi bir sakıncası görülmedi.

Botoks çeşitleri nelerdir? Farklılıkları var mıdır?

Çeşitli firmaların ürettiği Botulinum toxin ürünleri vardır. Büyük firmaların ürettiği materyaller güvenlidir, aralarında çok büyük farklar yoktur.

Botoks dudakları şişirir mi?

Hayır. Botulinum toxin (botoks) dinamik çizgileri yani mimik kaslarının neden olduğu kırışıklıkları düzeltir. Dudağın dolgunlaştırılması için başka bir uygulama yapılır: Dolgu uygulaması.

Botoks uygulaması ağrılı mıdır?

Hayır. Tabiki enjeksiyon yöntemi ile uygulanıyor. Ancak kullanılan iğne uçları çok incedir. Ağrı skalasında 10 üzerinden 1-2 olarak değerlendirilebilir.

Botoks tedavisinden hemen sonra yapıldığı belli olur mu?

3-10 arasında sinek ısırığı gibi bir görüntü olur. Bu 15 dakika sonra kaybolur. Çok küçük bir morarma riski vardır. Ama bu da iğne ucu bir kılcal damara rastlaması nedeniyle birkaç milimetre büyüklüğünde olur. Bu da makyajla rahatlıkla kapatılır.

Botulinum toksin uygulamasından hemen sonra etki başlar mı?

Hayır. Etkinin başlaması 2-3 günü bulur. Tüm değişikllikler 7-10 günde ortaya çıkar. Birçok uygulayıcı doktor kontrol için bir hafta- 10 gün sonra kontrole çağırır. Ve kontolde ufak dozlar eklenebilir. Bunun için tekrar bir ücret talep edilmez.

Botilinum toksin etkisi ne kadar sürer?

Etki yavaş yavaş 3-4 ayda sona erer. Bazen daha uzun sürebilir.

Botoks uygulamasından sonra donuk , kötü bir görünüm olur mu?

Hayır. Kaslarınızın hareketi azaldığı için, cilt üzerinde oluşturduğu kırışıklıklar azalır.Daha dingin , daha genç ve dinlenmiş bir görüntü ortaya çıkar. Eskiden yapılan uygulmalarda donuk aşırı görüntüler olabiliyordu. Ancak kombine uygulana tedaviler Örneğin

-İki farklı botoks un kombine kullanımı

-Botoks ve ip uygulamalarının kombine edilmesi

-Botoks ve dolgunun birlikte uygulanması

-Botoks dozlarının uygun ayarlanması ile

Çok daha doğal, aşırı mimik kaybı olmadan, güzel sonuçlar alınabiliyor. Uygulayıcının tecrübesi bu konuda önem arz ediyor.

Erkeklerde de botoks uygulaması yapılabilir mi?

Evet. Erkeklerde botulinum toksini ( botoks) uygulamaları, dolgu uygulamaları oldukça yaygınlaştı. Artık erkekler de daha genç ,daha dinç görünmek istiyorlar. Ancak maskülen görünümlerini de kaybetmek istemiyorlar. Hatta yaşlanmayla azalan bu etkiyi geri kazanmak eğilimindeler.

Brotoks (Brotox) nedir?

Erkeklerde uygulanan botoks için kullanılan bir terminolojidir. Farkı, normalde uygulanan botulinum toksin uygulamasına göre daha maskülen bir prosedür içermesidir. Yoksa kullanılan malzeme aynıdır.

Daha iyi hissetmek, daha iyi bakmak için erkekler de artık botoksu tercih ediyorlar.